Амулети тату, символи татуювання, Талісмани обереги божества – значення татуювань.

Амулети тату, символи татуювання, Талісмани обереги божества - значення татуювань.

Татуювання з зображеннями амулетів або релігійних символів є, мабуть, найбільш древнім різновидом цього мистецтва. Ще на зорі часів людина почала використовувати різні амулети і обереги, щоб захистити себе від злих духів і закликати заступництво добрих сил. А з появою мистецтва їх нанесення зображення цих амулетів стали наносити безпосередньо на шкіру – адже такий оберіг не може бути втрачений або вкрадений.

На відміну від сучасних тату, в давнину зображення на тіло ніколи не наносилися просто заради краси. Кожен елемент мав своє значення, вказуючи на соціальний статус людини, рід його занять, племінну і родову приналежність, cімейний стан і історію його подвигів. Були і малюнки магічного характеру, які повинні були охороняти носія від різних лих, перш за все – від ран на полюванні або в битві. Такого роду тату були особливо характерні для войовничих кельтських і німецьких племен. Втім, зображення-обереги наносили і жінки. У більш цивілізованих суспільствах вони символізували особливо привілейоване становище носія. Наприклад, найдавніше татуювання було виявлене археологами на мумії одного з єгипетських фараонів. А в Японії довгий час право бути прикрашеним татуюваннями мав тільки імператор.

Що стосується древніх слов’ян, то зображення тату, які вони наносили, не збереглися. Однак сумніватися в їх існуванні не доводиться завдяки свідченням східних авторів, що писали, що руські князі були покриті тату буквально з ніг до голови.

З появою християнства практика нанесення татуювань втратила масове поширення в деяких країнах. Однак повністю тату, в тому числі і релігійні, не зникли. Наприклад, ними прикрашали себе ірландські ченці, а паломники наносили собі на шкіру зображення хреста або святих як свідоцтво про відвідування Єрусалиму. А у вісімнадцятому столітті англійські моряки наносили на свої спини зображення розп’яття для захисту від тілесних покарань.

У наш час татуювання з релігійною символікою мають в більшій мірі декоративне значення. Одним з найпопулярніших символів є хрест. Цей символ має безліч різних варіантів виконання. Наприклад, дуже популярні зображення, так званого кельтського хреста – це хрест з рівними по довжині поперечинами, укладений в коло. Крім того, Кельтський хрест може бути прикрашений орнаментом різного ступеня складності, часто перетворюючись в складний вузол без початку і кінця. Іншим варіантом зображення хреста є Тевтонський Залізний хрест-символ честі і сили.

Поряд з християнською символікою все більше поширення отримують зображення різних язичницьких символів – починаючи від давньоєгипетських скарабея і анкха і закінчуючи амулетами індіанських і полінезійських племен. Дуже популярно, наприклад, зображення індіанського амулета «ловець снів», призначеного для захисту від злих духів, вторгалися у сни людей та інші символи з «оберігаючим» значенням.