Російський стиль тату

Ще порівняно недавно про існування російського стилю в мистецтві татуювання говорити не доводилося в силу того, що національна російська культура нанесення тату довгий час не отримала свого розвитку. Незважаючи на глибоке коріння цього мистецтва, існуючі на слов’янскьких територіях ще з часів скіфів, в Росії татуювання практично зникли.

Цікаво, що багато свідоцтв про побут давніх слов’янських племен прямо вказують на те, що нанесення натільних малюнків широко практикувалося нашими предками. За словами арабських авторів, слов’янські вожді були покриті татуюваннями з ніг до голови». Таким чином, причиною зникнення цього звичаю стало, судячи з усього, прийняття християнства і викорінення всього, що було пов’язано з язичницькими обрядами.

Навіть дев’ятнадцяте століття, стало часом стрімкого розвитку мистецтва татуювання на Заході, для Росії було характерний повним затишшям в цьому відношенні. Винятком було хіба що тюремне татуювання, вельми примітивна якысть нанесення і відрізнялася вкрай специфічною символікою. І тільки в останні роки стало можливим говорити про виникнення російського стилю татуювання.

Російський стиль характеризується пластичною сумішшю декоративності і образності, одягненої в довільну форму. Наприклад, звичайне зображення вовка або ведмедя, прикрашене національним орнаментом, буде являти собою російський образ. Найбільш часто в цьому стилі цитують сюжети традиційних напрямів національного декоративно-прикладного мистецтва, таких, як гжель або хохлома.

Втім, не менш потужним образотворчим пластом є матеріал російських билин і казок, а також виконаних за їх мотивами робіт таких художників, як Білібін або Васнецов. Можуть використовуватися і елементи давньослов’янського орнаменту, відомі за археологічними знахідками і народному костюму: ромби, хрести, стилізовані зображення сонця, людей і тварин.

В цілому, можна говорити про те, що будь-який споконвічно російський орнамент може бути адаптований для натільного малюнка. Остаточний результат тут в дуже великій мірі залежить від майстерності художника, оскільки точність відтворення кожного елемента впливає на загальну композицію. Для російського стилю важливі і яскраві образи, і точність найдрібніших деталей, і бездоганне дотримання загального задуму.