Татуювання стародавнього племені Маорі

Дослідник культури стародавнього світу з Нової Зеландії Д. Коуен досліджував племена Маорі. Їх він називав одними з найвидатніших скульпторів і художників свого обличчя, яких він знав з усього світу і століть. Таке мистецтво називалося «мокко». Саме воно цікавило вченого, адже на відміну від інших видів татуювання і місць тіла для цього, де проколювали шкіру для нанесення фарби, мокко робилося на обличчі за допомогою нанесення невеликих рубців. Таке виконання було відомо тільки мешканцям Маркізьких островів. Жителі інших Островів про такий спосіб не знали. За технікою виконання воно нагадує перетин по дереву. На стегнах і сідницях виконували різні композиції, які з’єднували в собі всілякі спіралі, лінії і візерунки, які в основному використовували в техніці різьблення.
На відміну від своїх полінезійських сусідів, Маорі не прагнули заповнити весь живий простір на тілі малюнками. Для татуювання відводилися тільки певні місця і частини. Чоловіки набивали собі малюнки на обличчі ногах, починаючи ще від пояса і нижче. Жінки ж могли набивати собі татуювання виключно на обличчі. Хоча при цьому зустрічалися і жінки, які мали особливе ставлення в суспільстві і повагу, наносили собі чоловічі татуювання.

У своєму класичному вигляді, татуювання мокко моглj мати такий вигляд:

– так звані «пу каувае». Це малюнок на підборідді у вигляді спіралей;

– «ререпехи». Малюнок від підборіддя і до носа у формі закручених ліній;

– “пае пае”. Це зображення закруглених смуг на щоках;

– «понгианга». Спіралі, набиті на носі;

– «тивханха». Намальовані промені у вигляді кривих ліній, які розходяться від носа до брів і закінчуються на вухах;

– «пухоро». Тату на верхній частині чола;

– “тити” – на нижній частині чола.

Загалом, весь орнамент маорских зображень складався тільки з ліній і спіралей, хвиль і стрічок, які в сукупності вдягалися в цікавий малюнок. Відмінною і не мало важливою особливістю мокко є його симетричність на тілі всіх ліній.

Зустрічалося також і коли чоловіки набивали собі малюнки на зап’ясті або грудей. Це служило певним визначником соціального становища людини. Були також, хоч і рідкісні, випадки, коли татуювання було зроблено на мові або інтимних частинах тіла.

В культурі і техніці виконання татуювання мокко багато дослідників відзначають, що навіть рівень симетричності, старанності і рівності нанесення візерунка може свідчити про ставлення в племені до носія цього малюнка. Найскладніші і точні роботи належали людям, що займають високі ранги. Якщо ж татуювань на обличчі не було зовсім, це могло означати, що перед Вами раб, який не має ніяких прав і свобод. В народі їх називали словом «пап-тео», що в перекладі означає «порожнє обличчя».

class= “western” > дивно, але якби не така традиція-татуйоване обличчя, про народ Маорі мало хто б знав. Такий звичай приніс племені популярність через сотні років після його існування. Представників цього народу дуже часто малюють художники всього світу і їх роботами захоплюються, віддаючи великі гроші за них.

Звичайно ж, сьогодні мало хто зважиться на татуювання на своєму обличчі.. Та й соціального значення в сучасному світі вони вже не мають. При цьому культура стародавніх Маорі дуже цікава і загадкова. І якщо Ви все-таки вирішили прикрасити своє тіло цікавими орнаментами і візерунками, зверніться до професійного тату-майстра – він допоможе вибрати саме Ваш малюнок!