Японський стиль тату

Татуювання в Японії з’явилися близько 5 ст. до н. е. і протягом століть використовувалися в нижчих шарах суспільства і носили виключно ритуальний характер. З 16 ст. татуювання стає декоративним елементом, а наносять їх на себе в основному ремісники, професійні гравці і члени злочинного клану Якудза (останні зберегли традицію татуювань і сьогодні, що є їх візитною карткою).

У сучасній Японії з обережністю ставляться до людей з татуюваннями, а в деяких лазнях для них вхід заборонено.

Класичний японський стиль татуювань називають “Іредзумі”, а сучасний західний, що використовує східну символіку, – “Орієнтал”. Стиль Іредзумі з’явився в Японії в 17 ст., і безпосередньо пов’язаний з тюремними ув’язненими, яких в обов’язковому порядку таврували. Вийшовши на свободу, вони замальовували тюремні мітки іншими малюнками, щоб приховати своє злочинне минуле.

Мотивами для японських татуювань послужили казки і легенди про море, де головними персонажами виступали карпи, дракони, і самураї. Зображують так само гейш, маски, божества та інші елементи східної культури. Іредзумі повністю покриває спину, руки, стегна і груди людини, саме тому робота над одним татуюванням може тривати роками. Малюнок вибирається виходячи їз статури людини, і в кінцевому підсумку нагадує розкритий плащ або кімоно.

Японський стиль татуювань включає в себе чотири тематики: релігія, міфологія, флора і фауна. Кожне зображення має глибокий сенс.

Колірна гамма, використовувана при нанесенні малюнка, зосереджена навколо Чорного і червоного, рідше використовують бронзовий. Зелений і жовтий – лише у виняткових випадках. Традиційні японські татуювальники не користуються електричними машинками, оскільки вони не дозволяють досягти необхідної спритності і знижують престиж майстра.

Вони користуються бамбуковими паличками з голковими наконечниками. Для нанесення малюнка використовують від однієї до чотирьох голок одночасно, для пігментування беруть “павучка” – комплект з тридцяти голок. Робота складається з п’яти фаз («Судзи», «Отсуми», «Бокаси», «Тсуки-харі», «Хані-барі»), і у кожної своя специфіка.

Відмінні риси японського стилю татуювань:

– велика площа татуювання;
– асиметрія;
– використання безлічі дрібних мотивів на тлі основного малюнка, які повністю заповнюють порожні фрагменти тіла;
– головний малюнок (мотив) має Фігуративний характер;
– обведення мотивів чітким декоративним контуром;
– використання насичених фарб (гра на контрасті).